Статті науково-дослідного інституту екстремології

Невизначеність обставин: благо чи небезпека?

Як не розгубитися у ситуації, яка штучно та стрімко змінюється


Стабільні умови життєдіяльності – передумова для гармонійного та поступового розвитку. Вони дають людині змогу самовдосконалюватися та підтримувати належний рівень життя. Однак на практиці реальні умови, в які ми потрапляємо, далеко не завжди відповідають такому ідеалу. Попри це, потрібно жити далі й рухатися вперед, намагаючись обертати несприятливі ситуації собі на користь та брати з них позитивний досвід. Саме такими питаннями займається наука екстремологія.

Невизначеність обставин: благо чи небезпека?

Історії відомі жорстокі експерименти, коли у концтаборах в’язнів ставили в постійно та штучно змінювані умови, тим самим ламаючи волю. Людина не знала, якими можуть бути наслідки тих чи інших її дій. Вона не розуміла, що здатне забезпечити бодай відносний спокій, а що – стати приводом для немотивованого жорсткого покарання. Це нищило в людях ініціативу, позбавляло волі до життя та «вбивало» залишки мотивації. Про такі явища пишуть у своїх працях та спогадах очевидці тих подій – колишні в’язні концтаборів та всесвітньо відомі психологи Бруно Беттельгейм та Віктор Франкл.
На щастя, вищезгадані явища залишилися в минулому, якщо говорити про їх буквальне існування. Однак плоди жахливих експериментів, під час яких людині прищеплювалася штучна безпорадність, залишилися та лягли в основу значної кількості маніпулятивних технологій. Змусити людину апатично виконувати те, в чому вона раніш не бачила б сенсу, намагаються окремі політичні режими, медіа, деструктивні сектантські організації. Та, окрім таких відверто небезпечних осередків впливу, є чимало обставин, які ми навіть можемо вважати звичними, водночас не помічаючи їх негативної дії на себе. Наприклад, це політична нестабільність (як на локальному, так і на геополітичному рівні), коливання валютних курсів, трансформація окремих сфер бізнесу в їх звичному розумінні.
Навіть ситуація з карантином, зумовленим поширенням вірусу COVID-19, стала прикладом подібних умов. Світ опинився в абсолютно новому, незвичному форматі. Різні країни запровадили карантин по-різному, в зв’язку з чим окремі його заходи можуть створювати враження штучності. Умови стрімко міняються, і до них необхідно адаптуватися.
У цьому контексті адаптація – не стихійне чи випадкове явище, а свідомий вибір людини. Пропонуємо кілька дієвих порад, які допоможуть не просто пристосуватись до несприятливої ситуації, а використати її на благо собі.
        
Зрозуміти ситуацію та власний локус контролю

Одним із стрижневих понять у психології особистості є термін «локус контролю», який відображає рівень суб’єктності людини та її реального впливу на своє життя. Тим, хто прагне керувати власним життям навіть у непередбачених обставинах, варто формувати внутрішній локус контролю – тобто усвідомлення власних психологічних ресурсів та того, як їх можна використати на благо собі в несподіваній, змінюваній ситуації.

Отож, якщо ви опинилися в обставинах, які швидко та штучно змінюються, спробуйте діяти в наступному алгоритмі:

·       По можливості, дізнайтеся все про ситуацію, її складові та суб’єктів, котрі на неї впливають. Коли мова йде про штучність, такі суб’єкти однозначно присутні. Тож варто зрозуміти їх мотивацію.
·       Задійте власний когнітивний ресурс – спробуйте проаналізувати можливі сценарії своєї поведінки та бодай приблизні прогнози щодо її наслідків.
·       Уникайте стану звуженої свідомості, коли ситуації здаються безвихідними. Намагайтеся знаходити однодумців та (або) компетентних людей, до яких, за потреби, можна звернутися за допомогою.
·       Не забувайте мислити критично. Піддавайте сумніву кожну думку, яка заводить вас у стан тривоги чи паніки. Пам’ятайте: люди на різних історичних етапах неодноразово виходили з ситуацій, які сучаснику нерідко навіть важко уявити (вищезгаданий приклад з концтаборами – як підтвердження).
·       Шукайте та зіставляйте між собою прогнози експертів, попередньо переконавшись у їх експертності (наприклад, дізнавшись досьє та біографію). Це дасть змогу вивести середній імовірний сценарій та адаптувати до нього власну поведінку.
·       Не витісняйте емоції, якщо ситуація носить затяжний характер. Надмірна напруга веде до виснаження нервових ресурсів.

Гарним варіантом буде звернутися до психолога чи психотерапевта. Такі фахівці у нас працюють навіть дистанційно, тож ви можете швидко й якісно отримати допомогу.