Статті науково-дослідного інституту екстремології

Як не стати жертвою булінгу

Щоб зрозуміти, як не стати жертвою, треба з’ясувати, з якими видами агресії взагалі можна стикнутися.

Агресія може бути:
-         Пряма,
-         Пасивна.

Пряма агресія – слова чи дії, що несуть прямий негативний характер і мають на меті принизити чи компрометувати жертву.

Пасивна агресія – слова чи дії, що несуть негативний характер, але направлені на жертву опосередковано.

Якщо Вас постійно чіпають через пасивну форму агресії, - це не означає, що це норма поведінки.
Також:
-         Фізична,
-         Моральна,
-         Сексуальна.

Якщо Вас починають морально принижувати, - не варто давати загнати себе в глухий кут. Давайте відсіч кривдникам, заручіться підтримкою друзів і приязних до Вас людей, але не гіперболізуйте ситуацію. Не варто давати занадто багато уваги людині, що хоче привернути Вашу увагу. Даючи надто яскраві реакції, Ви тільки задовольняєте потреби кривдника, даєте йому відчуття власної значущості, тож, якщо не йдеться про серйозні приниження  чи погрози у Ваш бік, - не слід реагувати надто емоційно.
 У разі, якщо моральне насильництво набирає обертів, то слід одразу сказати про це Вашим наставникам, кураторам і учителям, якщо усе це відбувається у навчальному закладі. Загалом, варіант ігнорування такої ситуації не є гарним варіантом, і, як кожну проблему, цю ситуацію теж потрібно вирішувати.
Не всі насильники, що застосовують моральні форми приниження, з часом переходять до фізичних дій. Деякі з них, хоча і відчувають бажання поглибити свою агресивну поведінку, все ж мають відчуття страху за власну репутацію, оскільки розголос про фізичне насильництво матиме ширший резонанс і скоріше за все не буде вважатися прийнятним у колі спілкування даної людини.
Проте, деякі аб’юзери не зупиняються на цькуванні, і з часом, побачивши, що жертва не дає відсічі, починають застосовувати варіанти фізичного або сексуального насильства.

Якщо до Вас проявляють сексуальну агресію, - це зовсім не норма. Сексуальна агресія –  не тільки про зґвалтування. Ніхто не має права торкатися Вас без Вашої згоди, жартувати стосовно Вашого тіла, писати Вам сексуального змісту повідомлення, пропонувати секс за гроші чи надсилати власні еротичні фото, якщо Ви не просили цього. Усі ці акти є проявами сексуальної агресії, і можуть бути дзвіночками, які не варто пропускати. Якщо дані форми агресії надходять до Вас через Інтернет – блокуйте даних користувачів. Якщо сексуальна увага до Вас з боку якоїсь людини надмірна, - Ви можете по-перше, надати розголосу той факт, що даний суб’єкт виявляє до Вас агресію, по-друге, звернутися до поліції.
Окремо варто обговорити спроби зґвалтування та факт зґвалтування. За статистикою, велика кількість жінок та чоловіків, що були чи ледь не були зґвалтовані, - не повідомляють у поліцію через відчуття сорому. Це абсолютно нормальна емоція у даній ситуації, і її варто опрацювати разом із спеціалістом, - наприклад, на сеансі у психотерапевта. Але слід добре поміркувати, перш ніж прийняти рішення замовчувати дану історію, адже кожен насильник має нести законне покарання за свої вчинки.

Якщо Вас чіпають фізично – ці факти також варто піддавати розголосу, а також надавати дану інформацію до правоохоронних органів. Роз’яснювальна бесіда у відділку поліції – може налякати починаючого агресора і дати йому зрозуміти, що безпека людини охороняється законом, і не може бути предметом розваги. Такі методи можуть бути ефективними, зокрема при ситуації з підлітковою агресією.

Під час булінгу, агресор часто застосовує таку маніпуляцію як шантаж. Працює це таким чином: людина, часто обманним шляхом, отримує доступ до секретної інформації або інтимних фотографій, а потім починає вимагати від жертви певний дій чи матеріальних зисків, погрожуючи продемонструвати секретні документи або кадри. Загроза цієї маніпуляції у тому, що агресор, як правило, не зупиняється на одній ситуації, і продовжує шантажувати свою жертву на постійній основі. Єдиний вірний вихід із даної ситуації, - не піддаватися на маніпуляцію шантажем і ігнорувати бажання агресора. Ваш зиск у разі, коли дана людина оприлюднить Вашу таємницю буде у рази менший, ніж та шкода, що її нанесе Вам агресор шляхом свого безпринципного шантажу. До того ж, зовсім не кожен шантажист буде по факту оприлюднювати Ваші секрети, оскільки таким чином також продемонструє себе у товаристві не з кращої позиції.
Одна з проблем, з якою стикається жертва - самозвинувачення, почуття провини за те, що ситуація склалася таким чином. Також жертви схильні не сприймати власні емоції, які виникають, - образа, обурення, гнів. Знайте, що, якщо Ви опинилися у ситуації насильництва, - це не є Вашою провиною. Агресор – такий тип людини, і він би знайшов собі іншу жертву, якщо б не було поряд Вас.

Ваші негативні емоції – нормальна реакція психіки, Ви маєте на них право, і усе що потрібно з ними зробити – пережити їх.