Статті науково-дослідного інституту екстремології

Як себе поводити у конфліктних ситуаціях у супермаркеті

Конфлікт – це ситуація, у ході якої одна сторона впевнена, що її інтереси ігноруються або порушуються іншою стороною або сторонами. У деяких ситуаціях конфлікти можна попередити, в інших - пом’якшити або нівелювати. Екстремологія дає детальні відповіді на запитання «А що робити, коли на мене нападають?», «Як вчинити, якщо я не лідер ситуації?», «Чи можу я бути захищеним і підготовленим до конфронтацій?»
Спеціалісти з цієї дисципліни (екстремології) детально розбирають кожну ситуацію і дають алгоритми виграшної поведінки.

У психології є таке поняття як «конфліктна людина». Конфліктною людина може бути як через особливості акцентуацій свого характеру, так і ситуаційно (наприклад, переживаючи важкий життєвий період).
Розберемо кілька прикладів конфліктних ситуацій, які можуть статися з нами кожного дня.
Але передусім згадаємо загальні відомості про поведінку в конфлікті. Вона може бути трьох типів:
  • Конструктивний підхід до вирішення ситуації,
  • Деструктивний підхід ( включення в конфлікт, деструктивна асертивна поведінка),
  • Ігнорування ситуації ( відмова від втручання у конфлікт, даний тип поведінки не завжди можливо використати).


Щодо варіацій конфліктних ситуацій:

Конфлікт у супермаркеті

У магазині Вашими опонентами можуть стати три типи осіб – такий самий покупець як і Ви, продавець та представник охорони супермаркету. Виходимо з позиції, що Ви є покупець, а не працівник магазину.

Якщо Ви маєте конфлікт у залі з кимось із покупців

Людина штовхнула Вас, почала притискатися близько, вихоплювати з рук останній товар. Ви – незадоволені такою поведінкою, і хотіли б розібратися, але без агресії. Даного покупця Ви не роздивилися, стан його адекватності - невідомий.

Варіанти виходу:
  • Ви можете проігнорувати ситуацію. Якщо справа в тому, що хтось мимохідь штовхнув Вас чи Ваш візок із товарами, то ігнорування ситуації – добрий варіант.
  • Ви можете доброзичливо попросити людину не чіпати Вас та Ваші товари. Говорячи таким чином, варто проявити відсутність агресії, але мати рішучість. Таким чином, Ви продемонструєте свою впевненість, і людина, що потенційно хотіла легкого скандалу і домінування, зрозуміє Вашу позицію.
У разі, коли Ви отримуєте погрози, крик, обурення, прокльони тощо, і ситуація прогресує в бік скандалу, то Ви можете відійти та/або гукнути охоронця. У кожному супермаркеті є спеціаліст з охорони, що має бути навченим, як поводити себе з покупцями в нестандартних ситуаціях. Не варто соромитися попросити про допомогу.Якщо до ситуації підключаються інші покупці, переходять чи то на Ваш бік, чи то на бік опонента, - не варто залишатися в цьому стані суперечки. Якщо можете покинути збуджений натовп, - зробіть це. Не слід думати, що покидання «поля бою»., - це визнання своєї поразки. Це зовсім не так. Коли у Вас не було мети стати королем сутичок, - то дана ситуація жодним чином не має відношення до Вас як до особистості.

Якщо конфлікт у магазині із продавцем

  • Ви можете покинути даний відділ або магазин загалом,
  • Ви можете викликати адміністратора. Для цього варто звернутися до охоронника. Адміністратор є представником менеджменту магазину, і має вислухати Вашу скаргу та розібратися із ситуацією. Скоріше за Все, адміністратор візьме Ваше обслуговування на себе або переадресує Вас як клієнта іншому продавцеві.
  • Ви можете поскаржитися в інтернеті. Більшість магазинів можна тегнути у соцмережах і залишити відгук про якість обслуговування. Бренди, що слідкують за своєю репутацією, завжди мають спеціалістів, що відстежують такі пости і намагаються залагодити ситуацію або хоча б прояснити що сталося. Також часто відгук можна лишити на спеціалізованих сервісах чи сайті компанії безпосередньо.
Варто пам’ятати, що працівники сфери купівлі-продажу, - категорія людей, що кожного дня маються справу із великою кількістю покупців. Дана професія є стресовою. Звісно, ми не маємо брати на себе функцію персонального психолога, але слід мати на увазі, що, якщо Вам зустрівся продавець, що повівся некоректно, - це не має відношення особисто до Вас. Така поведінка, скоріше за все, є наслідком щоденного стресу.

Якщо Ви маєте конфлікт з охоронником

Коли справа у тому, що Вас зупинили на виході через те, що щось «пікає», просять показати сумки абощо, то варто погодитися. Робіть це прямо на місці, під спостереженням камер, не зголошуючись відходити до спеціальних приміщень. Скоріше за все, після перегляду змісту Ваших пакетів та кишень, охоронник вибачиться через технічну незручність, і конфлікт буде вичерпано.

Якщо охорона підходить до Вас у торговому залі, і Ви не розумієте суті претензій, то зверніться до працівників залу із питанням, де можна знайти адміністратора чи когось із керівництва магазину. Вирішуйте суттєві конфлікти у присутності цих осіб. Знайте, що якщо Ви перекинули товар з полиці через слизьку підлогу, і не було поруч таблички, що попереджає про прибирання, - Ви не зобов’язані платити за даний зіпсований товар. Вивчайте права покупців, наразі є достатньо інформації на цю тему.

Якщо ситуація набуває гострого і конфліктного характеру, наприклад охоронник чіпляється до Вас, наполягає на тому, щоб пройти з ним у службові приміщення тощо, і Ви не маєте до кого звернутися (порожня зала), то Ви можете скористатися телефоном і викликати поліцію. У разі, якщо працівник в неадекватному стані або вирішив скористатися службовим становищем, факт такого дзвінка може бути вирішальним.

Бережіть себе, тренуйтеся оцінювати навколишні ситуації і знаходити шляхи їх розв’язання, не піддавайтеся на маніпуляції у разі необхідності захистити свій спокій та здоров’я.