Статті науково-дослідного інституту екстремології

Як поводитиcь з людиною у стані алкогольного сп’яніння

Екстремологія дає відповіді не тільки на глобальні нестандартні питання, а також готує до вірної поведінки у ситуаціях нестандартних, але доволі побутових. Часто людина не знає як їй бути у, здавалося б, життєвій і простій ситуації. До того ж ми знаємо випадки, коли із ніби зовсім повсякденного епізоду розгорталися драматичні події. Інколи не стикнутися з драмою, - це зорієнтуватися в ситуації вірно. Розберемо, як вести себе і на що звертати уваги, якщо трапилося мати справи з людьми у стані алкогольного сп’яніння у різних контекстах.

Як поводити себе у ситуації, коли маєте справу з людиною або людьми у стані алкогольного сп’яніння?

 • Не варто ігнорувати стан сп’яніння. Недоречно поводити себе так, ніби людина не знаходиться в даному стані. Така поведінка може стати небезпечною як для Вас, так і для сп’янілої людини.
 • Пам’ятати про фізичні зміни в організмі під час сп’яніння. Людина в даному стані має проблеми з рівновагою, порушується опорно-рухова функція, навіть якщо здається, що на перший погляд усе гаразд.
 • Не слід апелювати логічними фактами. Не має високої вирогідності, що сп’яніла людина прислухається до логічних доводів не робити ті чи інші дії. Якщо вона збирається, наприклад, сідати за кермо, - не розказуйте чому не варто цього робити, просто прослідкуйте, щоб цього не сталося.
 • Оцініть ризик конфронтацій. Якщо Ви маєте справу із компанією, учасники якої напідпитку, то можливості для конфліктів вищі, ніж у тверезому стані. Коли Ви бачите, що ситуація стає гостро конфліктною, - краще не брати на себе відповідальність, і подзвонити до поліції.
 • Зважайте на темперамент. Не всі люди у сп’янілому стані поводять себе однаково. Певні категорії людей схильні бути агресивними, тож, якщо Ви знаєте с ким маєте справу, - значно легше запобігти негативному сценарію.
 • Якщо сп’яніла людина – Ваш клієнт. Не вирішуйте жодних серйозних справ і не підписуйте паперів із людиною в стані зміненої свідомості. Також Ви можете запропонувати клієнтові викликати таксі аби безпечно добратися до дому.
 • Якщо сп’янілий – перехожий. Коли Ви бачите п’яних людей на вулиці, - не варто втручатися. Найкращий вихід, - обійти нетверезу компанію. 
 • У разі, коли дана компанія самостійно чіпляється до Вас, виявляє ознаки агресивної поведінки, - орієнтуйтесь на адекватних людей навколо, якщо ситуація відбувається не на порожній вулиці.У разі коли сп’янілий все ж конфліктує. Не показуйте яскравих емоцій, особливо злості, також не демонструйте страху. Поводьтеся так ніби нічого особливого не стається, ввічливо попрощайтеся і ідіть по своїх справах.
 • Не вступайте в детальні діалоги. Часто людина в стані сп’яніння буває доволі балакучою, шукає «вуха» аби розповісти довгі історії з власного життя, які Вам конче варто знати. Якщо Ви не плануєте провести з даною людиною кілька годин часу, то слід зіслатися на справи, і закінчити розмову.

Як себе поводити, коли п’яна людина має зброю і намагається напасти?

 • Не панікуйте і оцініть ситуацію. Наскільки п’яна та агресивна дана людина? Наскільки вона твердо тримається на ногах? Можливо, Ви можете забрати зброю? Якщо є ризик, що ситуація погіршиться, то краще не ризикуйте. Пам’ятайте, що в стані алкогольного сп’яніння людина може нанести шкоду, не оцінюючи наслідків.
 • Зорієнтуйтеся, чого хоче від Вас нападник. Якщо справа у пограбуванні, - краще віддайте сумку або барсетку, і не вступайте в конфлікт із озброєним суперником.
 • Якщо п’яний нападник не схопив Вас, - можна спробувати потроху відійти назад, оскільки зір сп’янілої людини затуманений, - вона може загубити Вас з поля зору, за умови достатнього рівню сп’янілості.
 • Краще піти на тренування по самозахисту, наприклад: Українська Федерація Самозахисту "СРУБ".

Що робити, коли п’яна людина, - член родини, але поводить себе агресивно?

 • Найкраща ситуація у даному випадку, - облишити цього члена родини, і не вступати в жодні конфлікти, в які є тенденція вступити у родичів сп’янілої людини.
 • Не перевіряйте п’яну людину «на слабо». Подібні розмови навіть жартома можуть виявитися ризикованими.
 • Не кажіть прямо «ні». Прямі відмови можуть роздратувати агресивного родича у неадекватному стані. Уживайте м’які і непрямі форми відмови.
 • Поводьтеся доброзичливо, але строго. Не варто потурати п’яному родичеві.
 • Не соромтеся просити по допомогу. Якщо Ваш родич дійсно веде себе дуже агресивно, і є ризик загрози здоров’я членів родини, то не слід намагатися самотужки побороти таку загрозу. Позвіть на допомогу сусідів, друзів абощо. У невідкладній ситуації викличте правоохоронні органи. Багатьом ситуаціям насильництва можна було б запобігти, аби люди не вважали за потрібне закривати очі на ризики до останнього.

Що робити, коли Ви проводите урочистий захід, але серед присутніх є п’яні люди?

Можливо, Ви проводите День народження, весілля, абощо, і серед гостей, під час урочистої частини, вже є п’яні люди. Як коректно себе повести у даній ситуації, аби запобігти псуванню свята?

 • З’ясуйте, як поводиться дана людина. П’яні люди не обов’язково мають чинити неподобства і бути проблемними членами свята. Можливо, дана людина спокійно і тихо просидить усе свято, і жодним чином не порушить настрою оточуючих.
 • Іноді п’яні люди на святі хочуть бути впізнаваними, яскравими і прагнуть до публічного виступу. Якщо контекст дозволяє, то можна дозволити людині виступити, але обіграти цю ситуацію жартівливо, щоб було очевидно, що лідер ситуації – Ви, і стан даної людини підконтрольний.
 • Також Ви можете відволікти увагу даної людини на щось, наприклад, допомогти щось зробити. Таким чином об’єкт Вашої уваги буде зайнятий, і не нестиме загрози святу.

Пам’ятайте, що недооцінювати загрозу, яку може нести людина в стані сп’яніння – не варто, тож контролюйте ситуацію і задійте необхідних мір, якщо ситуація того вимагає.

Сторінки для інформації:
https://bodyguard-school.com
https://ekstremologiya.com
https://samooborona.center