Шаблони суспільства нав'язують нам думку, що чоловіки показують кращий опір та поведінку в екстремальних умовах. Вони менш емоційні та схильні до паніки. Активніше беруть на себе відповідальність, більш впевнені в собі, підготовлені психологічно та фізіологічно для боротьби та подолання життєво небезпечних обставин.
Жінка — “слабка стать”, “крихкі”, “жіноча логіка”, та інші ярлики, якими наділяють жінок. Ми звикли вважати, що жінка в екстремальній ситуації впадає в розпач, не здатна приймати рішення та діяти конструктивно.
Проте така шаблонізація має соціально-культурні передумови. І абсолютно суперечить фізіологічним і психологічним даним. Згідно зі статистики багатьох країн, жінки довше живуть. При тому, що хлопчиків і дівчаток народжується практично в рівній кількості. Вчені стверджують, що жіночий організм показує кращу, опірність хворобам, адаптаційні характеристики. Жінки швидше та ефективніше справляються з психологічним стресом.
Відношення до жінки, як до слабкої статі обумовлено соціально-культурним відношенням. Історично сформовані шаблони статево рольового виховання привели до такого феноменом. Абсолютно точно, на зорі людської цивілізації, коли людині для того, щоб вижити, доводилося долати різні труднощі. Загрози для життя виникали значно частіше, ніж ми зустрічаємо зараз. Питання про слабку стать, паніку, зайву емоційність не стояло. Інстинкт самозбереження спрацьовував у чоловіків і жінок в однаковій мірі. Завдання вижити, була першочерговим для обох видів. Потреба постійно захищатися спонукало чоловіка та жінку жити разом. Бо людина істота соціальна та наодинці жити не може.
Проте модель поведінки в екстремальних умовах у чоловіків і жінок має відмінний характер. У надзвичайних обставинах уміння аналізувати те, що відбувається вимикається. Людино, будь то жінка або чоловік починає діяти, під управлінням інстинкту самозбереження. Організм прагне вижити в будь-який спосіб. Екстремологія виділяє дві основні моделі поведінки: "бий" або "біжи". Перша стратегія характеризує поведінку при якому людина, активно входить в протистояння з умовами, що склалися. Вона відчуває прилив фізичних і психологічних сил. Не чекає, коли ситуація і її наслідки зруйнують життя, активно бореться і чинить опір обставинам. У другому, цей же інстинкт нас примушує бігти від небезпеки. Рятуватися, передчувати, прагнути уникати, загрозливих для життя обставин. Стратегія "бий" більшою мірою властива чоловікам, "біжи" - жінкам. Оба типи поведінки є крайнощами. Та в чистому вигляді не призводять до успішного подолання кризових обставин. Істина, як завжди, знаходиться в балансі, відшукати який для кожної окремої особистості чи колективу допомагає екстремологія.
Екстремологія, що це?
Екстремологія вивчає поведінку людини або групи в екстремальних умовах. Її завдання навчити розкривати внутрішні резерви психіки, зберігати спокій і рішучість у будь-яких умовах. Робити правильний вибір, а також брати на себе відповідальність за життя інших людей. Фахівець екстремолог вивчає поведінку окремої людини або групи в екстремальних умовах. Допомагає розробити найбільш безпечну модель поведінки для будь-яких обставин. Враховуючи особисті відмінності, та психолого-фізіологічні властивості кожної людини. Екстремологію можна порівняти з курсами по екстремальному водінню. Де людей навчають, як реагувати на ті або інші ситуації на дорозі. Людина, яка пройшла таке навчання, побачивши, що на нього їде некерована вантажівка на високій швидкості. В частки секунди зможе прийняти правильне рішення і врятувати свою і своїх попутників життя. Людина, яка не має такого досвіду та навичок, приречена на неминуче. Їй остається сподіватися тільки на диво.
Це з нами ні коли не станиця
Сучасний комфортний світ практично позбавлений екстриму. У нас немає необхідність виживати та захищати себе щодня від смерті. У більшості з нас життя розписане на роки вперед. У цьому життєвому плані немає місця катастрофам і нещасним випадкам. Саме тому, коли відбуваються надзвичайні ситуації, ми стаємо безпорадними, не здатними справлятися з ситуацією. Про між статеву опірність вже в даному випадку не йдеться. Оскільки й чоловіки й жінки знаходяться в однаково комфортних, безпечних умовах. Тому розраховувати на "казкового лицаря", який прийде і врятує від жахливого дракона, вже не слід. Тому що, сам лицар одягнений в стильний, але не зручний для бійки костюм. А його поле бою знаходиться в комфортному офісі з кондиціонером. І при виникненні нестандартної ситуації, яка вимагає рішучості і дій, він сам впадає в розпач і потребує допомоги.
В наш час, уявного соціального комфорту і безпеки, катастрофи та нещасні події виглядають більш ніж ефемерно. Перегортаючи стрічки соц. мережах, інтернет ЗМІ або споживаючи новини з телевізора, ми абсолютно впевнені, що з нами в нашому затишному, технологічному будинку такого не станеться. Що стихійні лиха, це десь там, далеко за океаном. І до нас не має жодного відношення. Коли в нашому житті трапляється стрес, ми не знаємо, не вміємо відвернутися від тієї, вантажівки, що летить назустріч. Первісний страх сковує нашу свідомість, ми піддаємося загальній паніці. іІ як бездумні вівці самі йдемо на жертовний вівтар.
Вихід є
Сучасна реальність така, що курс экстремології повинні проходити всі, чоловіки, жінки, діти. Тільки так ми можемо захистити себе у світі, що нестримно змінюється. Де стихійні лиха трапляються, там де ще 100 років назад це було неможливо. Ми маємо бути готові фізично і психологічне. Мати у своєму досвіді оптимальні поведінкові шаблони для різного роду екстремальних умов. Тренінги з екстремології побудовані на комбінації формування теоретичних і практичних навичок оптимального реагування в екстремальних умовах. Слухачі вчяться розуміти себе, дізнаються свій психотип в критичній обставині. Навчаються якісно використовувати досвід, що мається, швидко мобілізувати фізичні та психологічні ресурси. Людина, що пройшла курс набуває упевненості в собі. Діяльність в екстремальних умовах здатна розкрити потенціал, який в нормальній повсякденності так і залишився б не поміченим. Люди вчяться по новому сприймати дійсність. Знання та вміння управляти своїм психологічним і фізичним стан, розкриває нові можливості. Наповнює життя новими яскравими емоціями. Це можливість по справжньому бути хазяїном свого життя. Це те, чого бракує сучасній людині. Екстремалогія дарує найбільше задоволення — подолання себе.