Статті науково-дослідного інституту екстремології

Як приймати рішення у нестандартних ситуаціях

Життєве рішення – не просто дія чи вибір, що відбувається одномоментно. Будь-яке рішення тягне за собою низку наслідків, котрі можуть бути як позитивними, так і негативними. Саме тому багатьох людей цікавлять способи ефективного прийняття рішень, особливо – в умовах невизначеності та нестандартних ситуацій.

В цілому, тема невизначеності та її правильного опанування є однією з найактуальніших у сучасній психології. Наприклад, її активно досліджував науковець Джеймі Голмз, котрий присвятив цьому питанню цілу книгу під назвою «Нонсенс». Не менш популярною ця тема і в художній літературі, заснованій на реальних фактах. Наприклад, її торкається у своїй книзі «Точка нуль» письменник Артем Чех, який описує там власні враження від участі в антитерористичній операції на сході України.
Голмз у своїй праці робить акцент на те, що не варто спрощувати ситуації, пов’язані з невизначеністю. Він описує таку схильність переважної більшості людей як тяжіння до завершеності. З одного боку, це природний стан. З іншого, прийняття надмірно швидких та необґрунтованих рішень в умовах невизначеності може призвести до помилкових стратегій поведінки і небажаних результатів. Це відбувається унаслідок того, що людина починає шукати в нестандартній ситуації щось знайоме для себе, водночас ігноруючи фактори, які збивають з пантелику. Вона іде шляхом невиправданого спрощення всіх обставин, котрі впливають на ситуацію, і тим самим починає діяти невигідно для себе.

Аби убезпечити себе від згаданих помилок, можна скористатися наступними рекомендаціями:
  • Перш ніж приймати рішення, ретельно обдумайте, які є варіанти вибору. Оцініть, чи дійсно ситуація вимагає негайного рішення, чи, усе ж, можна виграти трохи часу та дослідити її більш детально.
  • Спробуйте визначити критерії, за якими ви вважатимете прийняте рішення правильним. Так ви зможете уберегти себе від імпульсивних вчинків та провести своєрідний тест бажаного варіанту поведінки на відповідність своїй системі життєвих цінностей.
  • Якщо є достатньо часу, спробуйте визначити фактори, які впливають на саму нестандартну ситуацію. Це дасть можливість внести у неї більше визначеності. Але уникайте в цьому аналізі необґрунтованих спрощень, про які згадувалося вище. Визначте зрозумілі для себе складові ситуації, а незрозумілі – спробуйте ретельно проаналізувати. Такий підхід зменшує ступінь невизначеності та дозволяє уникнути розгубленості, сконцентрувавшись на тих факторах, які дійсно варто додатково дослідити.

        Окрім перерахованого, дуже важливо оцінити можливі помилки від прийнятих рішень, зваживши серйозність наслідків. Помилки можуть бути як критичними, так і некритичними. Якщо ситуація є нестандартною, стресовою та вимагає швидких рішень, варто зробити усе можливе, аби уникнути критичних помилок. Водночас – потрібно змиритися з тим, що некритичні помилки у вас, скоріш за все, будуть. Це нормально у стресових умовах.

        Також дуже вагомо не знецінювати себе та не впадати у розпач. Для цього дійте за наступним алгоритмом:
  • згадайте про сильні сторони своєї особистості;
  • подумайте, на які з них ви можете спиратися у нестандартній ситуації, котра вас піткала;
  • дізнайтеся про можливі варіанти вирішення проблеми;
  • уявіть найгірший сценарій та шляхи, аби його уникнути;
  • налаштуйте себе на те, аби уникати необґрунтованих ризиків;
  • дійте з максимальною холоднокровністю, оцінюйте ситуацію на основі фактів, а не емоцій чи інтерпретацій.

        Ці нескладні, але дієві рекомендації допоможуть, якщо згадати їх у потрібний момент. Вони можуть стати основою для вашої вдалої стратегії поведінки. Варто лиш засвоїти їх та на практиці адаптувати до конкретної ситуації.