Статті науково-дослідного інституту екстремології

Як швидко проаналізувати ситуацію та прийняти рішення

Надамо кілька корисних порад, які дозволять Вам швидко проаналізувати ситуацію і прийняти вірне рішення.

  • Не приймайте рішень у стані емоційної напруги або у стані афекту. Особливо, якщо це стосується важливих подій. Дайте собі час на осмислення ситуації, а емоціям – на те, щоб вийти. Ця порадо особливо важлива, коли справа йде про стосунки, або якщо Вами намагаються маніпулювати. Козир маніпулятора – заставити Вас якнайшвидше видати потрібну реакцію, на яку Вас провокують. Не дайте токсичним людям такої можливості, візьміть пауза та охолоньте.

  • Обговоріть важливі справи із спеціалістами. Якщо у Вас проблема в якійсь певній сфері, у якій Ви не є експертом, залучіть спеціалістів. Не потрібно намагатися самотужки вилікувати грип або вигадувати для своєї компанії маркетингову стратегію. Нас оточують люди, що є спеціалістами в тих чи інших справах, і ми можемо отримати їх фахову консультацію. Користуйтесь цією можливістю.

  • Беріть на себе відповідальність. Спираючись на думку експертів, приймайте рішення самостійно. Якщо Ви розповідаєте про складну ситуацію друзям чи родичам, звісно, варто прислухатися до думки навколишніх, але не наддавайте комусь із них можливості вирішувати за Вас, як саме Вам варто вчинити у своєму житті.

  • Враховуйте майбутнє. Є такі рішення, які призводять до нашого комфорту зараз, але погано позначаються на нашому житті у перспективі. Варто враховувати це. Якщо Ви змінюєте житло, роботу, партнера, - задайте собі питання, чи буде це рішення гарно впливати на моє життя через рік, два, десять? Звісно, ми не можемо прорахувати непередбачувану плинність буття на багато кроків вперед, але іноді реально відзначити певні перспективи.

  • Вибирайте слова. Не брешіть, якщо не хочете з кимось спілкуватися, допомагати, продовжувати ділові стосунки. Неправдиві формулювання часто можуть підірвати Вашу репутацію в очах навколишніх. Підберіть слова, аби коректно донести своє рішення.

  • Не ігноруйте ситуацію. Інколи здається, що проблеми можна не вирішувати. Іноді це дійсно так. Але частіше варто прояснити ситуацію і досягти остаточної прозорості. Не слід уникати аналізів, неприємної розмови з партнером, ігнорувати смс від родичів. Знайдіть у собі мужність розв’язувати проблеми.

  • Застосовуйте методики для аналізу рішення. Одна з простих, відомих і дієвих – квадрат Декарта. Нижче наведемо інформацію, як користуватися даної методикою.

Виглядає квадрат Декарта наступним чином:

Що буде, якщо це станеться
Що буде, якщо цього не станеться

Чого не буде, якщо це станеться
Чого не буде, якщо цього не станеться

Для його використання нам знадобиться ручка, аркуш паперу і вільний час. Далі – позначаємо проблему, яка є, і виписуємо рішення, які потрібно розглянути. Кожне розглядаємо через вищезгаданий квадрат. Що нам дадуть відповіді на дані питання?

1. «Що буде, якщо це станеться».
Під «це» маємо на увазі рішення, яке аналізуємо. Дане питання дає можливість пошукати плюси у такому розвитку подій, та надає мотивації.
2. « Що буде, якщо цього не станеться».
Дане питання дає можливість проаналізувати вигоди від того, аби прийняти інше рішення, та навпаки, оцінити його значущість.
3. «Чого не буде, якщо це станеться».
Дане питання дає нам можливість прорахувати ті переваги рішення, які ми упустимо, якщо зробимо інакше.
4. «Чого не буде, якщо цього не станеться».
Дане питання дає нам змогу оцінити, чого ми уникнемо, якщо приймемо інше рішення, та яких вигід себе позбавимо.

  • Будьте щирими і готовими до діалогу. Іноді ми приймаємо невірне рішення, бо боїмося або гордуємо. Якщо Ваше середовище не є токсичним, то не бійтеся видатися слабкими і недолугими, спілкуйтеся, ставте питання, дізнавайтеся більше про емоції близьких, адже велика частина наших завдань пов’язана із ними.

  • Не приймайте рішення на грунті інформації, яку Ви знайшли через інтернет. Не варто ставити собі медичні діагнози через гугл, не слід довіряти усім статтям від фахівців, що Ви знайшли в мережі. Інформація може бути застаріла, некоректно подана і не доречна до Вашого випадку. Звісно, Ви можете шукати деяку інформацію, і навіть отримувати корисні знання, але живого експерта, з яким Ви поспілкуєтесь навіть в онлайн, але особисто, це не замінить.

  • І дуже важливий пункт- не приймайте рішення з відчуття страху. Абсолютно нормально бути чимось наляканим. Але страх не має вирішувати за Вас. Якщо хтось шантажує Вас фотокартками інтимного характеру – це не привід піддатися на маніпуляції шантажиста. Якщо Ви хочете приховати якусь власну дію, - це не привід робити із свого життя пекло. У прийнятті рішень виходьте з позиції власних вигід, адекватності та здорового глузду. Одне здорове рішення може раз і назавжди змінити на краще Ваше життя!