Статті науково-дослідного інституту екстремології

Як впливає тривалої ізоляції на людину

Знаходження у стані тривалої ізоляції негативно впливає на людину, істоту за природою активну і соціальну. Навіть якщо нас ізолюють не в умовах некомфортного перебування, а у власній оселі, то фізичні і психологічні негаразди можуть стати причиною погіршення здоров’я та емоційного стану.

Естремологія вивчає причини таких станів, та можливі варіанти запобігання чи пом’якшення стресу.

Фізіологічні загрози перебування в домашній ізоляції:

  • Відсутність достатньої фізичної активності. Якщо Ви маєте можливість регулярно робити статичні фізичні вправи чи користуватися домашніми тренажерами – робіть це. Регулярно і навіть без задоволення. У даному випадку значну роль відіграватиме сам факт помірного фізичного навантаження, що так необхідне нашому організму.

  • Брак свіжого повітря. Якщо є можливість виходити на балкон чи веранду, то це має стати звичною. Брак кисню погано впливає і на зовнішній вигляд, і на роботу наших систем органів в цілому.

  • Порушення режиму сну. Висипатися, звичайно, корисно, але у разі відсутності необхідності прокидатися за режимом, багато людей скочується до сну до обіду. Потім людина вкладається спати дуже пізно, що спричиняє запуск хибного механізму: пізно заснув- запізно встав. Такий режим не є здоровим для організму.

  • Ученим відомо, що довготривала примусова ізоляція може викликати захворювання гормональної та імунної системи, порушення роботи організму в цілому, підвищити рівень тривоги. Чому це відбувається, - достеменно невідомо, але вчені припускають, що дані процеси мають зв’язок з давніми часами, коли люди могли виживати лише у складі групи, де кожен виконував свої обов’язки, а ізоляція прирівнювалась до загибелі.



Психологічні загрози:

  • Брак роботи і спілкування у «живому» форматі може призвести до розвитку залежностей, - від комп’ютерних ігор, алкоголю, порнографічних відео, їжі, тощо. Усі ці залежності сприяють деградації людини, звуженню її світобачення, зацикленості на шкідливих звичках. Також варто пам’ятати, що серйозна залежність, що перестала бути підконтрольною, потребує лікування у психотерапевта.
  • Якщо Ви опинилися в ізоляції не на самоті, а в колі родини чи удвох з партнером, то ризик виникнення конфліктів значно збільшується. Загалом, людина, яка знаходиться в умовах дефіциту щодо реалізації себе і своїх потреб, стає більш схильною до конфронтацій. Загальне роздратування і пасивна агресія можуть бути факторами, що провокують сварки через «незакритий шампунь» абощо.

  • Можливо, Ви відчуєте певне інтелектуальне заціпеніння, якщо протягом перебування в ізоляції не будете читати книг, займатися роботою, вирішувати завдання. Тому краще переглянути свою домашню бібліотеку на предмет нечитаних томів, почати вести щоденник або згадати, що Ви вмієте грати на гітарі. Усі ці процеси не дадуть Вашому мозку перейти у небажаний режим деградації.

  • Втома від однаковості буднів. Настрій може значно погіршитися через одноманітність буднів. Для цього варто завести пленер, куди Ви будете записувати усі справи, що маєте зробити за день, тиждень, місяць. Після виконання кожної справи – ставимо «+» у щоденнику. Наявність таких записів додасть логіки і динаміки у Ваші будні, і не дасть пролежати цей період на дивані.

  • У разі проведення ізоляції на самоті гостро стоїть питання кризи особисті. Якщо криза (невдоволеність власним життям, роботою, сімейним станом) давно вже назрівала, но умови самоти і пасивності, - пришвидшать і загострять її перебіг. Якщо Ви відчуваєте, що втратили контроль над негативними думками, апатією і емоційним станом, то краще скористатися послугами психологів через Скайп.



Підсумуємо.

Якщо Ви все ж опинилися в ситуації неминучої ізоляції, то варто:

  • Змиритися с фактом, що може бути складно і це у даній ситуації нормально. Не треба сварити себе через лінощі і невідповідність фантазіям про ідеальну поведінку;

  • Скласти план справ, які Ви маєте вирішити в цей період ( від дрібного ремонту до перегляду улюблених фільмів);

  • Жити за режимом, не нехтуючи підйомом за будильником;

  • Займатися фізичними вправами, провітрювати приміщення, раціонально харчуватися;

  • Переглянути речі, відкласти

  • Якщо Ви знаходитеся не на самоті, то домовитися з сім’єю про години, коли Ви матимете час для себе, зможете почитати книгу чи просто посидіти і подумати;

  • Не забувайте, поза контролем за дітьми влаштовувати і розважальну активність, - спільні ігри, творчі вправи, приготування їжі всією сім’єю;

  • Дозуйте відпочинок і робочу, хатню діяльність. Уникайте крайнощів і одноманітної діяльності;

  • Якщо навпаки, і Ви в ізоляції наодинці, то варто телефонувати друзям, спілкуватися в Скайпі абощо, аби мати можливість поговорити і поділитися думками;


У разі, коли Ви відчуваєте, що втрачаєте контроль над ситуацією, - зверніться до психолога чи психотерапевта в режимі дистанційної консультації.